YouTube’da Müzik Kullanırken Telif Hakkına Dikkat Etmek Gerekiyor

Günümüzün en çok ziyaret edilen sosyal medya sitesi olan YouTube, içerik sağlayıcılarına yüklemiş oldukları videolardan gösterim başına ve reklam tıklamalarından para kazandırmaya başladığından itibaren  kullanıcı sayısında ve video yükleyenlerde inanılmaz derecede artış oldu. Youtube’den para kazanmanın birçok yolu var. Para kazanmak için oyun videosu hazırlayabilir, eğitici videolar çekip paylaşabilir, kişisel deneyim videolarınızı yükleyebilir ya da faklı türlerde videolar çekip paylaşarak youtubeden tahmin edemeyeceğiniz derecede gelir elde edebilirsiniz.

YouTube’den nasıl para kazanılır?
YouTube’den bir kanal açıp ilgili kategoride kanalınızı oluşturup YouTube’den para kazanmayı da aktif ettirdikten sonra videolarınızdan para kazanmaya başlayabilirsiniz.

YouTube’de kanal kapanmasının nedenleri nelerdir?

Youtube video yükleyen içerik sağlayıcılar bu işi para kazanmak için yapıyorlar. İstediğiniz her videoyu yükleyerek, videolarınızı hazırlarken istediğiniz her müziği kullanarak para kazanma devri artık bitti. Çünkü artık her gün algoritmasını yenileyen ve kişilerin haklarını koruyan bir YouTube var. YouTube içerik sağlayıcılarının haklarını korumada oldukça hassas davranmaktadır. Başkalarının videolarını ve müziklerini kendi kanalınızda paylaşarak copyright engeline takılmanız tüm emeklerinizin bir anda kül olmasına neden olabilir.

Peki bu videoları hazırlarken telif hakkı nedeniyle uyarı almanıza ve kanalınızın kapanmasına neden olan şeyler neler? Bu konuda bilmeniz gerekenlere değinmek istiyorum.

YouTube’ye videonuzu yüklediniz ve para kazanmak için can atarken mail adresinize gelen Content ID kullanan bir telif hakkı sahibi, videonuzdaki bazı materyallerle ilgili hak talebinde bulundu. Mailiyle irkildiyseniz bunun nedeniyle alakalı şuan doğru yazıyı okumaktasınız. Telif hakkı nedeniyle videonuz para kazanamamanın sebeplerinden ilki hazırladığınız videolarda kullanılan müziğin başkasına ait olmasıdır. Kullandığınız müzik eğer size ait değilse videoyu hazırlamak için verdiğiniz tüm emeğiniz boşa gidebilir. Her ne kadar video sizin orjinal videonuz olsada müzik başkasına ait olduğu için o videonun reklam geliri müzik sahibine gidecektir. Siz ise sadece videoyu paylaşmış olacaksınız.

YouTube için video hazırlamak oldukça önemlidir. Hele ki videoda eğer müzik kullanacak iseniz bu işin önemini, daha da artırmaktadır. Videoyu güzelleştiren, izlenmeyi artıran, izleyen kişiye duygu yükleyen şeylerin başında hiç kuşkusuz müzik gelmektedir. YouTube’de izinsiz kullanılan müzikler yüzünden kişilerin haklarına saygı duymayarak kapatılan binlerce  kanal vardır. Gecenizi gündüzünüze katarak bir çok fedekarlıklarla hazırlayıp paylaştığınız videolarınızın telifli müzik kullanmaktan uyarı almamak hatta kanalınızın kapanmasını istemiyorsanız buradan detaylıca bilgiye ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Pin It on Pinterest