Suriye için bir ay insani ateşkes kararı alındı

Suriye’ye insani yardım ulaştırılabilmesi ve özellikle Doğu Guta’dan tıbbi tahliyelerin yapılabilmesi için BMGK’da bir ay insani ateşkes kararı alındı.

İsveç ve BMGK şubat ayı dönem başkanı Kuveyt tarafından hazırlanan Suriye’de bir ay “insani ateşkes” talep eden karar tasarısı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) oylamaya sunuldu.

Doğu Guta’da son 6 günde 389 sivil katledildi
BMGK’deki ‘Suriye’ oylaması ertelendi

BM Güvenlik Konseyi’nde oy birliğiyle kabul edilen tasarı ile Suriye’ye insani yardım ulaştırılabilmesi ve özellikle rejimin kuşatması altında bulunan Doğu Guta’daki durumu ağır hasta ve yaralıların tahliyesi için en az bir ay insani ateşkes kararı alındı.

Kararda, Suriye genelinde insani yardımların ”güvenli, engelsiz ve sürdürülebilir” bir şekilde ulaştırılabilmesi ve ”durumu ağır hasta ve yaralıların” tahliye edilebilmesi için tüm taraflardan ”gecikmeden” çatışmaları en az 30 gün durdurmaları talep edildi.

Kararda ayrıca özellikle rejimin kuşatması altında olan insani durumun ”alarm verdiği” Doğu Guta’da da dahil Yarmuk, Fua ve Kefraya’da kuşatmanın kaldırılması talebinde bulunuldu.

Karara göre, Suriye’de DEAŞ, el-Kaide, Nusra Cephesi ve BMGK tarafından belirlenen diğer terörist gruplar ile bunlarla bağlantılı birey ve gruplara yönelik askeri operasyonlara devam edilecek.

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Haley: “Çok geciktik”

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley, oylama sonrası yaptığı konuşmada, ateşkesin ”tüm ülke genelinde derhal’ uygulanmaya başlaması çağrısı yaptı.

Suriye rejiminin ve destekçilerin Doğu Guta’daki bombardımanı durdurması ve insani yardım girişine bir an önce izin vermesinin son derece önemli olduğuna dikkati çeken Haley, ”Bu krize müdahale etmekte çok geciktik.” dedi.

Kaley, kararın kabul edilmesinin gecikmesinden Rusya’yı sorumlu tuttu.

“Bu kararı kabul etmek için geçen 3 günde kaç anne bombardımanda çocuklarını kaybetti, çocukların cesetlerini tutan kaç baba daha görmek zorunda kaldık.”

Kararın kabul edilmesi için günler süren görüşmeler sonrasında ”sadece birkaç kelime ve virgülün yerinin değiştiğine” ve bu sürede onlarca kişinin hayatının kurtarılabileceğine işaret eden Haley, ” Suriyeliler, Moskova’dan talimat beklerken ölmemeli.” dedi.

Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia ise ateşkesin ”derhal” yürürlüğe girmesinin talep edildiğini ancak bunun ”uygulanabilir” ve ”mümkün olmadığını” düşündükleri için karar üzerinde uzlaşının uzun sürdüğünü söyledi.

Nebenzia, BMGK’de kabul edilen kararın ”subjektif yorumlanmasına” ise müsaade etmeyeceklerini vurguladı.

Kaynak: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Pin It on Pinterest