Sabıka Kayıtları Siliniyor Mu? Reviewed by Momizat on . Anayasa Mahkemesi yasayı iptal ederken, 14 Nisan 2012 tarihinde kadar yeni düzenleme yapılmasını istemişti. Yeni yasa çıkarılmazsa, 1 Haziran 2005 tarihinden ön Anayasa Mahkemesi yasayı iptal ederken, 14 Nisan 2012 tarihinde kadar yeni düzenleme yapılmasını istemişti. Yeni yasa çıkarılmazsa, 1 Haziran 2005 tarihinden ön Rating:
You Are Here: Home » Güncel Haberler » Sabıka Kayıtları Siliniyor Mu?

Sabıka Kayıtları Siliniyor Mu?

Reklamlar

Sabıka Kayıtları Siliniyor Mu?Anayasa Mahkemesi yasayı iptal ederken, 14 Nisan 2012 tarihinde kadar yeni düzenleme yapılmasını istemişti. Yeni yasa çıkarılmazsa, 1 Haziran 2005 tarihinden önce suç işleyenlerin sabıka kayıtları silinecek.TEKLİFİ AK PARTİLİ DOĞAN KUBAT SUNDUAK PARTİ İstanbul milletvekili Doğan Kubat ve 12 AK PARTİ milletvekili bu amaçla TBMM Başkanlığına bir kanun teklifi verdi. Teklif, sabıka kayıtlarının, yüz kızartıcı suçlar ve devlet aleyhine işlenen suçlarda 15-30 yıl arası, diğer suçlarda ise 5 yıl saklanmasını ve daha sonra tamamen silinmesini öngörüyor.80 YIL MADDESİAnayasa Mahkemesi, adli sicil yasasını iptal etmeden önce sabıka kayıtları, zaman aşımı, infazın tamamlanması, af ya da ölüm halinde adli sicilden çıkarılıyor ancak arşiv kaydına alınıyordu.Arşiv kaydı ise 80 yıl süreyle saklanıyordu. Anayasa Mahkemesi 80 yıl maddesini iptal etti ve yasal boşluğun giderilmesi için TBMM’ye süre verdi. Bu süre 14 Nisan 2012’de dolacak.ARŞİVE ALINMASI ÖNGÖRÜLÜYOR1 Haziran 2005 tarihli adli sicil yasası, bu tarihten önce şartları oluşan sabıka kayıtlarının Adli Sicilden çıkarılıp, arşive alınmasını öngörüyor.Ancak Anayasa mahkemesi sabıkanın adli sicilden silinmesine rağmen ‘’80 yıl arşivde tutulma’’ maddesini iptal edilince, arşive alınma işlemi de yapılamayacak ve bu tarihten önceki tüm sabıkalar silinecek.

Reklamlar

Comments (4)

 • tuncay

  devlet bi insan 80 yıl mahkum etmez akp tşk bu calışmalarındın dolayı

  Cevapla
 • ceren kıykaç

  ben 2010 ylında bir hırsızlık yaptmm ve karşı taraf şikaytini aldı ve dava kapandı evlenmek istediğim bir astsubay var bu durum evlenmeme engel olur mu bilginiz varsa cvbınızı bekliyorum teşekkür ederm.

  Cevapla
  • kamıl

   ceren kıykaç diyor ki:
   22 Mayıs 2012, 07:18
   ben 2010 ylında bir hırsızlık yaptmm ve karşı taraf şikaytini aldı ve dava kapandı evlenmek istediğim bir astsubay var bu durum evlenmeme engel olur mu bilginiz varsa cvbınızı bekliyorum teşekkür ederm…….
   sen evde kalırsın ceren bu gidişle

   Cevapla
 • AGS

  polisliğe yada astsubaylığa girmek istiyorum ancak nişanlımın uyuşturucu temin etmekten sabıkası var . bu durum evlenmemize engel olur mu?

  Cevapla

Leave a Comment

Scroll to top
shared on wplocker.com