Prostat Kanseri Hakkında

Prostat kanseri nedir?

Tıbbi terim prostat kanseri (prostat) prostat bezi tümörüdür. Prostat dokusundan gelişen kötü huylu hücrelerin sebep olduğu hastalık türüne prostat kanseri denir. Prostat kanseri erkeklerin yaşadığı genel kanser türlerinden biridir.

Ülkemizde sağlık sektöründe yaşanan teknolojik gelişmeler sayesinde prostat kanserinin erken teşhisinde de önemli ölçüde ilerleme kaydedilmiştir.

Prostat kanseri genel olarak yavaş ilerleyen bir hastalık türüdür. Hızlı ilerleyen prostat kanseri genelde nadiren olur. Prostat kanseri gelişme riski yaş ilerledikçe dahada artmaktadır. Prostat kanserinin ortalama tanı konulma yaşı 69 olarak tespit edilmiştir.

Prostat kanseri hastalığı, prostat bezindeki hücrelerin kontrolsüz artması ve normal hücrelere alan bırakmaması ile nüksetmek. Bu durum, vücudun rutin şekilde çalışmasını zorlaştırır. Kanser hücreleri vücudun diğer alanlarınada yayılabilir. Prostat bezindeki kanser hücreleri kimi zaman kemiklere gidip orada büyüyebilirler. Kanser hücreleri bunu başardığında görülen bu duruma metastaz denir. Doktorlara göre, yeni konumlarındaki kanser hücreleri tıpkı prostat bezindekiler gibi görünürler.

Kanser hastalığı hep köken aldığı yere göre isimlendirilirler. Bu bakımdan, prostat kanseri kemiklere (veya herhangi bir başka yere) yayıldığında da prostat kanseri olarak adlandırılır. Kanser kemiklerdeki hücrelerde başlamadığı sürece hastalığa kemik kanseri adı verilmez.

Prostat kanseri risk grupları kimlerdir
65 yaşın üzerinde olan ve ailesinde daha önce prostat kanseri yaşanan (özellikle erkek kardeşleri veya babalarında görülmüşse) erkeklerin prostat kanserine yakalanma oranları daha yüksektir.

Prostat kanseri teşhisi

Günümüzde prostat kanserinin teşhisi için iki yöntem kullanılmaktadır. Birincisi parmakla yapılan rektal muayenedir (bu durum makattan parmak ile prostat muayenesi şeklindedir). Prostat kanserini teşhis etmenşn ikinci yolu ise kandaki PSA tayindir.

Prostat kanseri belirtileri nelerdir?

Prostat kanseri genellikle kendini belli etmez. Fakat prostat kanseri şüphesini arttıran bazı belirtiler olabilir. Bu belirtiler şunlardır;

Prostat bezinde yumru veya asimetrik prostat
İdrara çıkma zorluğu
İdrar veya menide kan görülmesi
İdrarın başlangıcı veya durdurulmasında zorluk
Geceleri idrara çıkmak için uykunun bölünmesi
Sık idrar çıkma isteği
İdrar akışının zayıf olması
Başlayıp duran idrar akışı
İdrar sırasında ağrı veya yanma olması
Ereksiyon zorluğu

Prostat kanseri hakkında daha geniş bilgiye Acıbadem sitesinden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Pin It on Pinterest