Karaciğer Nakli

Karaciğer Naklindeki Başarımız

Özellikle son yıllarda büyük artış gösteren karaciğer hastalıklarının büyük bir çoğunluğu karaciğer nakli yapılması ile iyileştirilebiliyor. Fakat “organ nakli” olarak adlandırılan bu işlem de her zaman uygun ilikler veya uygun donörler bulunamayabiliyor. Memorial Hastanesinin geniş nakil bölümünde organ nakli işlemi daha kolay ve sorunsuz bir şekilde halledilebiliyor. Eskisi gibi zor olmayan tüm organ nakilleri gibi karaciğer naklinin gerçekleşmesi de günümüzde zor değildir. Özellikle alanında uzman kişiler tarafından yapılan, hataya yer verilmeyen ve her şeyin önceden hesaplandığı Memorial Hastanelerinin tüm kampüslerinde önemli başarıların da elde edildiği organ nakil işlemleri yapılmıştır.

Önemli olan her zaman erken teşhis ve tedavi sürecidir. Her hasta için nakil işlemi uygun olmayabilir fakat erken tanı ve tedavi sayesinde nakil işleme gerek kalmayabilir. Karaciğere bağlı tüm rahatsızlıklarla ilgilenen karaciğer uzmanları; şikâyetinize bağlı olarak gereken tüm tetkik ve araştırmaları yaparak takipte kalır. Eğer karaciğer rahatsızlığınız yüzünden 1 yıl veya daha az yaşam süreniz kalmış ise karaciğer nakli değerlendirilerek ölümcül sorunlar ortadan kaldırılabilir.

Karaciğer naklinin en çok gerçekleştiği rahatsızlık sirozdur ve siroz hastalığı yüzünden binlerce kişi hayatını kaybetmektedir. Günümüzde genç insanlarda da meydana gelebilen “karaciğer yağlanması” adı verilen rahatsızlık yüzünden ileriki yaşlarında sıkıntıların büyümesi ile doğru orantılı olarak karaciğer nakli de gerçekleştirilebilmektedir.

Karaciğer nakil ameliyatı olan hastalar genel sağlık durumuna bağlı olarak 7 gün hastanede istirahat ederler. Bu süre boyunca; organ naklinin vücuda uyum gösterip göstermediği gibi tüm tetkikler de büyük bir özenle kontrol altında tutulup, takip edilir. Ameliyattan sonra kesinlikle her hasta için özel bir beslenme programı hazırlanır ve hastanın bu programa bağlı kalarak hayatını idame ettirmesi istenir. Memorial ve karaciğer nakli konusunda ülkemizde en başarılı ameliyatların geçtiği hastane olarak tarif etmek doğru olacaktır. Kesinlikle alanında uzman olan binlerce doktoru bünyesinde barındırma özelliği ile tercih sebebi olması gereken hastanede tüm hastalara eşit muamele yapılmasından ötürü nakil işlemlerinde de aciliyet kavramı önem taşıyor. Nakil bekleme sırası olarak belirtilen listelerde durumu en kritik olan kişiler başa alınıyor ve hayati tehlikeleri en aza indirilen hastalarca liste sırası devam ettiriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Pin It on Pinterest