Araç Sigortası

Kendisine ait bir aracının olmasını istemeyen yoktur herhalde. Gençlikte bir an önce 18 yaşını doldurup ehliyet almak için can atılır. Ehliyetten sonra da sıra bir araba almaya gelir. Tabi bu hedefe ulaşmak o kadar da kolay olmayabilir. Bütçemize göre ya 0 kilometre ya da ikinci el bir araç alma çabasına giriveririz. Dişimizden tırnağımızdan arttırdıklarımızla aldığımız arabamız artık göz bebeğimiz olmuştur. Ancak araç almanın ilk ve en önemli şartı bilinçli bir sürücü olabilmektir. Ayağımızı yerden kesen,  bizi özgürleştiren arabamızın oyuncak olmadığını, şakaya gelmeyeceğini, elimizdeki o büyük gücün yanlış ve sorumsuzca kullanıldığında telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurabileceğini asla unutmamalıyız. Bir trafik canavarı değil, kurallara ve hız sınırlamalarına dikkat eden, insan hayatını riske atmayan bir şoför olmalıyız.

trafik-sigortasi


Bütün bunlara dikkat ettiğimiz halde bazen istenmeyen olaylar yaşayabiliriz. Bu bakımdan araç sigortası yaptırmamız çok önemlidir. Araç sigortası, aracımızın yanması, çalınması, çalınmaya teşebbüs edilmesi ya da kaza geçirmesi sonucunda oluşacak maddi hasarın karşılanmasıdır. Trafik sigortası ve kasko sigortası olmak üzere iki çeşit araç sigortası vardır. Trafik sigortası zorunludur. Olası bir kaza sonucunda diğer araç ve kişiye verilen hasarı karşılamak içindir. Bir kimsenin yaralanmasına, ölümüne ya da zarara uğramasına sebebiyet verilmiş ise hasar zorunlu sigorta limitleri kadar temin edilir. Kasko sigortası ise trafik sigortansın aksine karşı tarafın değil araç sahibinin kendi aracını teminat altına almasını sağlar. Kasko sigortasının başlıca 3 teminatı vardır: çarpma-çarpılma, yanma, çalınma. Bu teminatlara üçüncü kişilerin kötü niyetle yaptıkları zararlar da dâhildir. Kasko sigortası bir motorlu taşıtın uğradığı bütün bu zararların karşılığında sigorta sahibine teminat ödenmesini sağlar.

Araç sigortası hesaplaması, Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenen esaslara göre yapılır. Sigorta şirketleri araç sigorta hesaplamalarını bu esaslara göre kendilerine ait istatistiklere ve verdikleri ek hizmetlere göre yaparlar. Örneğin; Generali sigortanın internet sitesine girerek buradan kendi şirketlerine özel uyguladıkları araç sigortası seçeneklerine, her birinin kapsamında sunulan hizmetlere, fiyat hesaplamalarına ve merak ettiğiniz tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Pin It on Pinterest