3D Baskı Sektörünün Tecrübeli İsmi: +90 3B Dijital Fabrika

Bu günlerde git gide yaygınlaşan ve artık neredeyse evlerde görmeye başladığımız üç boyutlu yazıcılar ve üç boyutlu baskı teknolojisi; tıptan, eğitime, otomotivden, eğlence sektörüne sayısız alanda hayatımızı kolaylaştırıyor ve isteklerimize, sorunlarımıza çözüm üretiyor. 1970’li yılların sonlarına doğru bilim dünyasının gündemine ve o dönemler şimdikine göre çok daha büyük ve çok daha pahalı üç boyutlu yazıcılar ile yapılan üç boyutlu üretim/baskı; masa üstü imalat ya da İngilizcede “additive manufacturing” olarak bilinen katkısal üretim yöntemidir. Bu teknolojide 3 boyutlu bilgisayar tasarım, üç boyutlu yazıcı tarafından katman katman inşa edilerek gerçek bir objeye dönüştürülür. Dünya’da bazı otoriteler tarafından “İkinci Sanayi Devrimi” olarak adlandırılan bu teknolojinin ülkemizdeki temsilcilerinden biri olan “+90”, 2005 yılından beri bu sektördeki hizmetleri ile pazarın önde gelen isimlerinden olmuş durumda.

Her geçen gün artan, kişiye ve uygulamaya özel tasarım/üretim taleplerine ve ihtiyacına teknolojik çözümler oluşturmayı hedefleyen +90’nın en önemli özellikleri arasında “Müşteri Odaklılık” gelmekte. Müşterilerinden gelen talepleri en kısa sürede, en kaliteli şekilde karşılamayı misyon edinen firma, doğru teknolojiler kullanarak hatta gerekli durumlarda yeni teknolojiler geliştirerek hem müşterisine hem de kendisine artı değer katmakta.

2005 yılında en çok tercih edilen üç boyutlu baskı teknolojisi FDM 3B yazıcılarıyla üretime başlayan +90, on yıl içerisinde Opel, Mercedes, FIAT, Ford, Volvo, Bosch, Philips gibi birçok dünya devi adına projeler üretmiştir. 2012 yılında düzenlenen İKSV İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı tarafından düzenlenen Bienal’de sergilediği tam 4 tonluk İstanbul maketi ile büyük ilgi uyandıran “3B Dijital Fabrika”, üç boyutlu katmanlı üretim dışında, ön seri imalat çeşitleri, metal imalat çeşitleri, maket-model üretimi ve üç boyutlu modelleme alanlarında da hizmet vermekte. Küresel pazarda da adından söz ettiren +90, infoTRON, Stratasys, Voxeljet gibi kuruluşlarla global işbirliği yapmakta. On yıllık deneyimiyle inovatif çalışmalara imza atan “Üç Boyutlu Dijital Fabrika: +90”, resmi web sayfası Arti90.com aracılığıyla online teklif hizmeti de sunmakta.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Pin It on Pinterest